Audiobook vs książka papierowa – co wybrać?

Który sposób poznawania treści książek jest lepszy? Audiobook, książka papierowa, a może e-booki? Sprawdź na co warto postawić!
Okołoksiążkowe

Audiobook vs książka papierowa – co wybrać?

Który sposób poznawania treści książek jest lepszy? Audiobook, książka papierowa, a może e-booki? Sprawdź na co warto postawić!

Czy audiobook coraz bardziej zdobywa rynek, ale nigdy nie wyprze on tradycyjnego czytania książek. Dlaczego? O tym porozmawiamy w poniższym tekście.

Książki papierowe są wieczne?

Myślę, że tradycyjne książki nigdy nie zostaną przepędzone przez audiobooki, e-booki czy inne rozwiązania. Papierowa książka jest wieczna z wielu powodów. Ludzie kochają usiąść w fotelu z książką w spokoju oddać się lekturze. Na świecie nie ma niczego innego, co tak mocno wpływałoby na wyobraźnie. Audiobook jest to kolejne urządzenie, które zachwyciło ludzi, ale z czasem zostanie ono zapomniane.

Uważam także, że audiobook blokuję wyobraźnie. Urządzenie, także wypiera tradycyjne czytanie czy wymyślanie bajek przez rodziców dla dzieci przed snem. Audiobook jest dość niedużym urządzeniem i można go zabrać wszędzie. Śpiesząc się do pracy można, podłączyć do niego słuchawki lub umilić sobie czas w drodze dzięki słuchaniu ulubionej lektury.

Gorzka krytyka książek?

Nie będę tu owijać w bawełnę. Z natury jestem tradycjonalistką, dlatego też wolę historie opisane na papierze za pomocą długopisu czy pióra. Lubię pod palcami szorstki papier oraz czuć jego unikalny zapach, widzieć jak z każdą przeczytaną stroną zbliżam się do końca książki. Audiobook jest dla mnie zdradą tradycji. Czasami lepiej pohamować rządzę zmechanizowania świata, zostawić kilka rzeczy takimi, jakim są. Książka ma swój niepowtarzalny urok, a audiobook jest tylko zwykłym urządzeniem.

Kilka osób powiedziało mi, że wideo wypiera tekst. Jak tak dalej pójdzie to ludzie w przyszłości nie będą wiedzieli, jak pisać i czytać. I wszystko będzie można im wmówić. Audiobook jest kolejnym elementem, który się do tego przyczynia. Uważam także, że audiobook negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a konkretnie na słuch. Niszczy się poprzez długie słuchanie przez słuchawki.

„Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji” – Billie Joe

Jak najlepiej poznawać świat książek?

Urządzenie, także wypiera tradycyjne czytanie czy wymyślanie bajek przez rodziców dla dzieci przed snem. Prościej jest dać im elektronikę, włączyć bajkę i mieć wieczór dla siebie. Ludzie przestali oddawać się wyobraźni, dać się jej ponieść i opowiedzieć dla swojej pociechy coś, czego nigdzie indziej nie usłyszy. Bajka jest specjalnie tworzona dla dziecka, a ono to doceni. Będzie czuło się ważne, że dostało coś wyjątkowego, czego nikt inny nie będzie nigdy miał. A danie mu audiobooku to pokazanie mu równocześnie, że nie ma się dla niego czasu.

Uważam także, że audiobook blokuję wyobraźnie. O wiele przyjemniej jest usiąść w fotelu z małą przekąską czy kubkiem ulubionego napoju niż założyć słuchawki. Odbieramy sobie czas na relaks, oderwanie się od świata. Trudniej jest przenieść się do tajemniczego miejsca, szykując obiad. Książka ma stanowić odpoczynek od codziennych spraw, a nie ma w nich towarzyszyć.

Audiobook – więcej zalet czy wad?

Z ciężkim sercem, ale muszę przyznać, że ma on także i pozytywną stronę. Audiobook jest dość niedużym urządzeniem, można go zabrać wszędzie. Śpiesząc się do pracy można podłączyć do niego słuchawki i umilić sobie czas w drodze dzięki słuchaniu ulubionej lektury. I jak dla mnie jedyna jego dobra strona. Jeżeli przyjrzeć się bliżej to przecież są książki w wydaniu kieszonkowym. Są specjalnie tworzone, aby zabierały jak najmniej miejsca w torbie czy plecaku.

Tagi:
Miłośniczka fotografii makro i blogerka uzależniona od książek. 📸 Canon 800D ● Zdjęcia ślubne ● Sesje fotograficzne

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
W górę