Jak ilustracje w książkach wpływają na czytanie?

Dlaczego książki bez rysunków i zdjęć są lepsze? W których książkach powinny pojawić się ilustracje, a w których powinno ich zabraknąć!
Okołoksiążkowe

Jak ilustracje w książkach wpływają na czytanie?

Dlaczego książki bez rysunków i zdjęć są lepsze? W których książkach powinny pojawić się ilustracje, a w których powinno ich zabraknąć!

W książeczkach do nauki słów dla najmłodszych umieszczany jest rysunek np. jabłka, a obok podpis co to jest. Dzięki temu łatwiej dzieciom zapamiętać słowa, zacząć je stosować, gdy zobaczą daną rzecz, którą widziały w książeczce. Poza nimi istnieje bardzo mało książek, które zawierają ilustracje. Jeżeli są już umieszczane, mają określoną funkcję.

Książki w których pojawiają się rysunki

Kategoria książek, która zawiera najwięcej obrazków, są przeznaczone dla dzieci. Dzięki swojej kolorystyce i prostej formie mają za zadanie przyciągnąć ich uwagę, wzbudzić zainteresowanie, oraz ich uczyć. W książeczkach do nauki słów dla najmłodszych umieszczany jest rysunek np. jabłka, a obok podpis co to jest. Dzięki temu łatwiej jest dzieciom zapamiętać słowa, zacząć je stosować, gdy zobaczą daną rzecz, którą widziały w książeczce. Poza nimi istnieje bardzo mało książek, które zawierają ilustracje. Jeżeli są już umieszczane, mają określoną funkcję.

Czym jest to spowodowane?

Pisarz tworzący książkę ma w głowie dokładny przebiegł historii, wygląd bohaterów i wiele innych elementów. Wie nawet jakiego koloru jest ławka w parku na, której siada główny bohater. Ten obraz pozostaje w nim na zawsze. Nie umieszcza w książce ilustracji, bo byłoby to swego rodzaju narzucanie formy odczytu książki czytelnikowi. Autor specjalnie nie zamieszcza ich między stronami, aby dać czytelnikowi otwarte drzwi do wyobrażenia sobie jego powieści. I choć zawiera ona dość dokładny opisy miejsc, i wyglądu bohaterów to odbiorca może w tej sytuacji równiej dodać coś od siebie. Bo zazwyczaj, gdy sięgamy po książkę, to nie mamy w głowie dokładnej wizji postaci, tak jakby chciał tego autor. Gdyby pisarz chciał wpływać na wyobraźnię czytelnika, nie pisałby książek, tylko komiksy.

Gdy jednak książka ma rysunki

Autor nie zamieszczał ich bez powodów. Zazwyczaj ilustracji jest bardzo mało i są to najczęściej szkice, w kolorystyce czarno-białej. Mają one zadanie, aby wzbudzić w czytelniku określone emocje. Głównie są to mroczne obrazki, które mają jeszcze bardziej spotęgować uczucie niepokoju i strachu. Tak, aby książka długo nie została przez odbiorcę zapomniana. Pisarz poprzez szkice może, także chcieć, aby czytelnik zwrócił na coś konkretną uwagę.

Zdjęcia z planu filmowego

Nie przepadam za tym, że jeżeli książka została zekranizowana, zostaje ona wydana w nowej formie graficznej, gdzie jej okładka stanowi zdjęcie reklamujący film. Wiem, że jest to chwyt marketingowy, aby zachęcić tym ludzi do kupna książki, ponieważ dla człowieka o wiele prościej jest zapamiętać obraz niż tytuł. Prócz tego, że zmienia się okładka, również do środka zostają dodane zdjęcia z filmu. Moim zdaniem jest to już nieco tandetny zabieg. Choć niektórzy ludzie bardziej wolą kupić właśnie taką książkę, która reklamuje jednocześnie film.

Tagi:
Miłośniczka fotografii makro i blogerka uzależniona od książek. 📸 Canon 800D ● Zdjęcia ślubne ● Sesje fotograficzne

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
W górę